luty13

41 Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

dodano: 13 lutego 2013 przez zakopiec


 Jak karnawał to tylko pod Tatrami. W tym roku Bukowina Tatrzańska po raz 41 zmienił się w karnawałową wioskę. Najważniejszymi uczestnikami tejże imprezy są kolędnicy, którzy przybywają z różnych zakątków naszego kraju. Coroczny konkurs grup kolędniczych odbdył się w Domu Ludowym.

Prócz tradycyjnych punktów programu można było się spodziewać w tym roku nowości - międzynarodowego turnieju gry w polo na śniegu. Został on rozegrany w sobotni i niedzielny dzień obok hotelu Bukovina. Czym jest gra w polo na śniegu? Jest to sport rodem z Angli i ma charakter elitarny. Podobnie jak w golfie niezbędna jest piłeczka i kij. Całej zabawie pikanterii dodaje zwyczaj polegający na tym, że w gonitwie za piłką wykorzystuje się wierzchowca. Mówi się, że jest to impreza królewska, bowiem do dziś członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej uprawiają ową dyscyplinę. Od lat osiemdziesiątych gra się w polo w tumanach śniegu w luksusowych kurortach zimowych na całym świecie - w tym w Zakopanem, zakładając że jest to luksusowy kurort. Teraz będzie się grać także w Bukowinie podczas karnawału.

Impreza rozpoczyna się w środę 6 lutego przejazdem kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską. Po oficjalnym otwarciu, gdy zaprezentują się kapele i wystąpią zespoły regionalne, zostanie wystawiona sztuka teatralna "Zatraceniec" w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Spektakl będzie miał miejsce wieczorem. W czwartek 7go lutego odbędą się konkursy grup kolędniczych, wieczorem wystąpi Zespół Góralski "Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej. Po występie odbędzie się konkurs tańca zbójnickiego, konkurs par tanecznych. W piątek nastąpią kolejne konkursy grup kolędniczych, zaś wieczorną porą będzie można podziwiać występ Zespołu Regionalnego Piesni i Tańca "Podegrodzie", po nim konkurs tańca zbójnickiego. Sobota 9 lutego rozpocznie się tradycyjnie konkursem grup kolędniczych a po nim pod Domem Ludowym zobaczymy III Zimową Wystawę Owczarków Podhalańskich. Sobotni wieczór uatrakcyjni występ Zespołów Regionalnych : "Orawicy" z Lipnicy Wielkiej i "Rombań" z Chyżnego. Na koniec dnia - konkurs tańca zbójnickiego. Niedziele (10luty) rozpoczną imprezy plenerowe na Wierchu Rusińskim, a w nich : zawody strzeleckie i kumoterki. O godzinie 17 tej zostaną ogłoszone wyniki 41 Góralskiego Karnawału. Na zakończenie niedzieli wystąpi ze swoim koncertem węgierski skrzypek Roby Lakatosa i jego zespół.

Historia Góralskiego Karnawału sięga roku 1973go. Wtedy to z inicjatywy Józefa Koszarka bukowiańskiego tancerza, śpiewaka, poety i ówczesnego prezesa Domu Ludowego przy współpracy innych działaczy po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych. Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, najwiekszej na świecie organizacji promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach.
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy